Portfólió

ahogy dolgozunk...

Tanácsadás

Sokszor akadunk el egy-egy élethelyzetben, amikor pusztán annyira van szükség, hogy meghallgassuk a másikat empatikus odafordulással világítsunk meg egy problémát egy másik szemszömszögből. Átolvasnánk és átértelmeznénk életünk lapjainak oldalát. Segítségünkre vannak ebben a különböző széktechnika módszerek, a pszichodráma és végül de nem utolsó sorban a CBT (Kognitív vielkedésterápia) realitásvizsgálati módszerei.

Módosult  tudatállapot technikák

- NLP - Neuro-lingvisztikus programozás 

A pszichoterápia történetében Milton H. Ericksont mint a hipnoterápia megújítóját tartják számon. Nevéhez kötődik az indirekt hipnózistechnikák fogalma. Szemben a mainstream hipnóziselméletek többségével, Erickson úgy tartotta, hogy minden ember hipnotizálható – csak meg kell találni a megfelelő hipnotizőrt és hipnózistechnikát. Az ő terápiás attitűdjét tükrözi az NLP egyik kulcsgondolata:

"Nincs ellenálló páciens, csak rugalmatlan terapeuta." 

- KIP - Katatim imaginatív pszichoterápia

Vagyis belső képek segítségével feloldani a  problémáinkat. A KIP-képek alkalmazásánál a tudattalan élménytartalom képi, imaginatív formában jelenik meg. Az imaginatív képek érzelmileg telítettek, és szimbolikusan ábrázolhatják a tudattalan konfliktusokat, a személyiség deficitjeit, kötődési patológiáját, korai traumák szimbolikus megnyilvánulásait. Terápiás céllal indukált imaginatív képélmény és az imaginált tartalmakon végzett terápiás munka tudattalanhoz közeli terápiás munkát tesz lehetővé. A terápiás folyamat lényegi része a terápiás céllal indukált képélményben zajlik, amelyet a terapeuta kísér és szisztematikusan alakít.


Csoportos és egyéni önismeret

Csoportos önismereti foglalkozásainkat max.10 fővel indítjuk és 10 alkalom alatt járjuk végig az önismereti utat különböző technikákkal. Segítségünkre vannak ebben a projectiv kártyák mint a Dixit és az OH kártya, valamint pszcihodramatikus elemek és a rajzelemzés. Az önismereti fókuszt a csoport igényeihez igazítjuk legyen az párkapcsolati működés, örökölt transzgenerációs minta vagy különböző viselkedéses megnyilvánulások okai. 

Stressz és szorongáskezelés

A szorongás forrásának feltérképezése mellett, sor kerül különböző gyakorlati technika elsajátítására, melyet a kliensek akut stresszhelyzetben is alkalmazni tudnak ezáltal csökkentve a szorongásos tüneteket. Amennyiben szükséges a szorongásos zavarok pszichoterápiás kezelése úgy a Kognitív Vislekesterápiás eszközök használata javasolt. A mindfulness eszközeinek segítségével pedig kiléphetünk a robotpilóta üzemmódból, hogy megláthassuk és megélhessük a pillanatok örömét teljes mivoltukban.

Rajzelemzés

Prof. Dr. Vass Zoltán módszere szerint

A kép, ahogyan például Hárdi (2002, 5.) definiálja, "az emberiség egyik legősibb – a szónál is régibb – tulajdona".   A terapeuták a projektív rajzok előnyei között az egyedi válaszokat és a személyiség mély rétegeibe történő betekintés jelentőségét emelik ki. A struktúráltabb standardizált rajztesztek pedig csoportos folgalkozások alkalmával is használhatóak mivel gyors elemzést tesznek lehetővé. 

Dixit és OH kártya a tudatalatti képekben

Az OH módszer egy új világot tár elénk. Az OH kártya segítségével fejleszthető a kommunikáció, a kreativitás és az önértékelés. A módszert egy német humanisztikus pszichológus fejlesztette ki Moritz Egetmeyer. A kártya képeinek segítségével betekintést kaphatunk a tudatallati rejtelmeibe, mivel ahogy az álmok úgy a kártyák is szimbólumokban kommunikálnak. Így felszínre hozhatóak azok a tudattartalmak melyekről nem is gondoltuk volna, hogy milyen nagy mértékben irányítják tetteinket, gondolkodásunkat, érzelmeinket.